Soki bio

Oprócz wielu innych rzeczy współczesne czasy charakteryzują się również tym, że wciąż „odkrywa“ się coraz to nowe sposoby na poprawienie zdrowia, podczas gdy tak naprawdę owe sposoby są znane od stuleci a czasami wręcz od tysiącleci. Znakomity przykład może tutaj stanowić ostatnia moda na sok z noni. Noni, inaczej Morinda citriofola, to roślina rosnąca w warunkach tropikalnych(przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji oraz w Australii a także na kilku wyspach położonych w okolicach tego kontynentu). Lecznicze właściwości soku z noni są znane od tak dawna, że właściwie możnaby użyć tutaj określenia „od zawsze“. Rdzenna ludność regionów, w których rośnie owoc noni, korzysta z jego dobroczynnego działania na ludzki organizm od wielu stuleci. Od jakiegoś czasu, ten tropikalny owoc cieszy się ogromną i wciąż rosnącą popularnością również w krajach Zachodnich, w tym także w Polsce. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, ponieważ lista prozdrowotnych właściwości soku z noni jest naprawdę długa.

Jak działa sok z noni

Owoc noni oraz preparaty, które go zawierają, cechują się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, co stanowi konsekwencję dużej ilości związkó polifenolowych. Niezwykle istotny jest fakt, że te właściwości soku z noni doczekały się potwierdzenia w uznanych badaniach naukowych. Sok z noni zawiera również duże ilości związków działających antyoksydacyjnie, które neutralizują wolne rodniki, przez co stanowić wartościowy element profilaktyki przeciwnowotrowej. Kolejną istotną funkcją owocu noni jest regulujący wpływ na układ krążenia, przez co spożywanie soku z noni może stanowić także formę profilaktyki miażdżycy oraz chorób pokrewnych. Wreszcie, owoc noni stanowi również niezwykle bogate źródło witamin i mikroelementów, przede wszystkim potasu i witaminy c.

Na co trzeba uważać

Jak powiedziano, preparaty na bazie owocu noni wykazują niezwykle liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Jednak, jak wiadomo, każdy lek może być przeciwskuteczny, jeśli zażywa się go w nieodpowiedni sposób. W przypadku soku z owocu noni niezwykle duże znaczenie ma odpowiednie dawkowanie: należy zawsze przestrzegać wskazań producenta i spożywać soku z noni w ilościach większych, niż zalecane.

Nie tylko noni

Innym owocem, który robi ostatnio zawrotną karierę na rynku zdrowej żywności, jest owoc granatu. Także w tym przypadku, mamy do czynienia z naturalnym składnikiem, którego dobroczynne właściwości są znane od stuleci, a który dopiero niedawno stał się przedmiotem mody w krajach zachodnich. Sok z granatu jest cennym źródłem wielu ważnych witamin oraz mikroelementów. Ponadto, w odróżnieniu od soku z noni, który ma cierpki i raczej niezbyt przyjemny smak, sok z owoców granatu może stanowić ciekawy dodatek do bardziej standardowych soków, jak na przykład pomarańczowy albo ananasowy. Oczywiście, w przypadku wszystkich suplementów diety kwestią o znaczeniu pierwszorzędnym jest to, aby pochodziły one od renomowanego producenta. Ofertę jednego z lepszych producentów suplementów diety na bazie składników naturalnych, którzy działają na polskim rynku, można znaleźć w sklepach internetowych. Oprócz soków z noni i owoców granatu, których właściwości zostały tutaj pokrótce omówiony, znajdziemy tam również niezwykle szeroki wybór jeśli chodzi o inne suplementy diety oraz żywność funkcjonalną.